Peltonen M95 Ranger Puukko FJP144 cuțit pentru supraviețuire
Cod: FJP144Produse asociate
Descriere detaliată a produsului
Cuțitul Peltonen M95 Ranger Puukko FJP144 este un cuțit finlandez robust pentru supraviețuire, cu codificare NATO. Lama de 14,5 cm din oțel carbon 80CrV2 are un tăiș „saber” (tăiș flat grind cu proprietăți excelente de tăiere). Atinge duritatea de până la 59 HRC.
Mânerul ergonomic din elastomer termoplastic negru (TPE) cu textură striată asigură o prindere confortabilă și sigură chiar și cu mâinile ude. La capătul mânerului se află o gaură pentru Paracord (lanyard hole).
Pachetul include o teacă neagră din plastic compozit, concepută atât pentru dreptaci, cât și pentru stângaci. Are o blocare EasyLock, datorită căreia cuțitul rămâne în siguranță la locul său. Cuțitul poate fi scos confortabil din teacă chiar și cu o singură mână. Este disponibilă și o curea (agățătoare) cu velcro. Teaca este compatibilă cu sistemele MOLLE și PALS. Poate fi purtat și cu susul în jos, atașat la un rucsac, vestă sau curea de umăr.
Cuțite Peltonen
Juha-Pekka Peltonen, căpitan în armata finlandeză, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, cuțitele marca Peltonen sunt considerate printre cele mai bune cuțite de serviciu din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, drept pârghie sau satâr, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite cu lamă fixă |
|---|---|
| EAN: | 6429810840783 |
| Tip de cuțit: | Cu lama fixă |
| Tip oțel: | Oțel carbon |
| Material lamă: | 80CrV2 |
| Material mâner: | Plastic |
| Culoare mâner: | Negru |
| Teacă: | Plastic |
| Lungime totală: | 27,3 cm |
| Lungimea lamei: | 14,5 cm |
| Lungimea mânerului: | 12,8 cm |
| Lungimea lamei (de la - până la): | 12,00 - 14,99 cm |
| Grosimea lamei: | 4,25 mm |
| Greutate: | 198 g |
| Duritatea lamei: | 59 HRC |
| Forma lamei: | Drop Point |
| Tip tăiș: | Flat |
| Țara de origine: | Finlanda |
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Juha-Pekka Peltonen, căpitan în armata finlandeză, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, cuțitele marca Peltonen sunt considerate printre cele mai bune cuțite de serviciu din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, drept pârghie sau satâr, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
