
Nu este ușor să te orientezi în oferta variată de oțeluri utilizate la fabricarea cuțitelor. Alegerea oțelului pentru cuțite influențează proprietățile lamei și comportamentul acesteia în timpul utilizării. La alegerea oțelului este important să se țină cont în special de duritate, menținerea tăișului, tenacitate, rezistența la coroziune și ușurința de ascuțire.
Nu există însă un singur tip de oțel care să fie cel mai bun pentru toate tipurile de cuțite. Proprietățile optime diferă în funcție de modul de utilizare – cerințele sunt diferite pentru un cuțit EDC de buzunar, un cuțit outdoor sau de vânătoare și un cuțit de bucătărie.
Mai jos găsiți o explicație succintă a acestor proprietăți, precum și o prezentare a celor mai utilizate oțeluri pentru cuțite.
Lista oțelurilor – faceți clic pe numele oțelului pentru a vedea caracteristicile acestuia:
Oțeluri inoxidabile: 154CM, 420, 440, 440C, AEB-L, AN-58, AR-RPM9, AUS-8, AUS-10, CPM 20CV, CPM MagnaCut, CPM S30V, CPM S35VN, CPM S90V, CTS XHP, Elmax, M390, MOVA 440, N690, N695, Sandvik 12C27, Sandvik 14C28N, RWL-34, VG-10, X50CrMoV15 (1.4116)
Oțeluri pentru unelte: CPM-4V, D2, Niolox, PGK, S600, Sleipner
Oțeluri carbon: 1066, 1075, 1086, 1095, 80CrV2, C100, UHB20C
Proprietățile oțelului pentru cuțite
Duritatea oțelului și HRC
Duritatea lamei se indică la oțelurile pentru cuțite pe scara HRC (Rockwell C). O duritate mai mare îmbunătățește stabilitatea tăișului – tăișul se îndoaie și se deformează mai puțin la tăiere și de aceea rămâne ascuțit mai mult timp. Totuși, aceasta nu înseamnă automat un cuțit mai bun. O duritate prea mare este adesea asociată cu o tenacitate mai scăzută, iar tăișul devine mai predispus la ciobire.
Orientativ: cuțitele cu o duritate de aproximativ 54 – 56 HRC fac parte din categoria celor mai moi și mai ieftine, 57 – 60 HRC este standardul obișnuit al cuțitelor de calitate, iar 60 – 62 HRC și mai mult ating oțelurile de calitate superioară și premium.
Duritatea reală a unui anumit cuțit depinde nu doar de tipul oțelului, ci și de tratamentul termic. Același oțel poate avea, așadar, în cuțitele diferiților producători o duritate diferită și, prin urmare, proprietăți diferite.
Menținerea tăișului
Menținerea tăișului arată cât timp rămâne tăișul ascuțit în timpul utilizării. Este influențată în principal de duritatea oțelului, de cantitatea și tipul carburilor (particule foarte dure din oțel, formate de exemplu de vanadiu sau crom) și de tratamentul termic. O menținere excelentă a tăișului au, de exemplu, oțelurile CPM S90V sau CPM 20CV.
La fel de mare este și influența geometriei tăișului – grosimea și unghiul de ascuțire. Un tăiș subțire și ascuțit taie mai bine și mai mult timp. De aceea, un cuțit dintr-un oțel mai obișnuit, cu o geometrie bună, poate tăia în practică la fel de mult ca un cuțit dintr-un oțel premium cu un tăiș mai gros.
Tenacitatea
Tenacitatea exprimă capacitatea oțelului de a rezista la deteriorare în cazul impactului, al îndoirii și al altor solicitări mecanice. La oțelurile tenace, riscul de ciobire a tăișului sau de rupere a lamei la o utilizare solicitantă, de exemplu la tăierea sau despicarea lemnului, este mai mic.
Duritatea ridicată, menținerea îndelungată a tăișului și tenacitatea ridicată nu pot fi însă maximizate simultan. Foarte tenace sunt, de exemplu, oțelurile carbon 80CrV2 și 1095, care se folosesc de aceea și pentru cuțite mai mari destinate tăierii, sau oțelul inoxidabil AEB-L.
Oțelurile moderne atenuează acest compromis. De exemplu, CPM MagnaCut este, chiar și la o duritate ridicată, mai tenace decât majoritatea oțelurilor inoxidabile premium și, în același timp, are o rezistență excelentă la coroziune. Menținerea tăișului este însă la nivelul oțelului CPM S35VN, nu la nivelul oțelurilor cu cea mai bună menținere a tăișului, precum CPM S90V.
Rezistența la coroziune
Rezistența la coroziune depinde în principal de compoziția chimică a oțelului – mai ales de conținutul de crom, dar și de alte elemente de aliere (de exemplu molibden sau azot) și de tratamentul termic.
Denumirea de oțel inoxidabil nu înseamnă că lama nu poate coroda în nicio situație. Și oțelurile inoxidabile necesită o îngrijire adecvată în cazul expunerii îndelungate la umiditate, sare sau alimente acide. Mai multă atenție necesită așa-numitele oțeluri semi-inoxidabile, precum D2, și mai ales oțelurile carbon, care ruginesc rapid fără întreținere.
Ușurința de ascuțire
Ușurința de ascuțire arată cât de ușor poate fi refăcut tăișul lamei. Decisivă nu este duritatea în sine, ci mai ales cantitatea și tipul carburilor din oțel. Oțelurile cu o cantitate mică de carburi fine, de exemplu AEB-L sau Sandvik 14C28N, se ascut ușor chiar și la o duritate de aproximativ 60 HRC.
În schimb, oțelurile cu un conținut ridicat de vanadiu, precum CPM S90V, CPM 20CV sau CPM S30V, conțin carburi de vanadiu foarte dure, cu care pietrele de ascuțit obișnuite se descurcă greu. Pentru ascuțirea lor se recomandă pietre de ascuțit diamantate și trebuie să țineți cont că ascuțirea va dura mai mult. Răsplata este o menținere îndelungată a tăișului.
Oțeluri inoxidabile
Oțelul inoxidabil trebuie să conțină cel puțin 13% crom, cromul îi asigură rezistența la coroziune. Avantajul oțelului inoxidabil este faptul că necesită o îngrijire minimă.
154CM – oțel inoxidabil de la producătorul american Crucible. Oțelul 154CM a fost dezvoltat inițial pentru producția de turbine pentru motoarele cu reacție ale avioanelor. Datorită versatilității sale, s-a dovedit foarte bun și pentru fabricarea cuțitelor. Este potrivit atât pentru cuțite pliabile mai mici, cât și pentru cuțite mari, concepute pentru activități mai dificile. Acest oțel oferă un amestec echilibrat al proprietăților importante, cum ar fi duritatea, tenacitatea și rezistența la coroziune.
Compoziția oțelului: 1,05% carbon, 14% crom, 4% molibden, 0,5% mangan, 0,3% siliciu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 154CM.
420 (AISI 420, 420J) – cea mai slabă calitate a oțelului pentru cuțite, utilizat în principal la cuțitele din gama inferioară de preț. Cuțitele din acest oțel au o rezistență bună la coroziune. Cu toate acestea, își pierd ascuțimea destul de repede, prin urmare, trebuie să fie ascuțite mai des. Conținut scăzut de carbon (< 0,4%).
Puteți găsi aici cuțite din oțel 420.
440 (440A, 440B) – oțel de calitate superioară comparativ cu 420, folosit în principal la fabricarea cuțitelor din gama de preț mai mic. Păstrează ascuțimea și oferă rezistență la uzură mai bună decât în cazul oțelului 420, deoarece oțelurile din seria 440 ating o duritate mai mare – de obicei între 55 - 59 HRC. Conținut de carbon 0,65-0,95%.
Compoziția oțelului (440A): 0,65 - 0,75% carbon, 16 - 18% crom, 1% mangan, 1% siliciu, 0,75% molibden, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 440.
440C – oțel de cea mai bună calitate din seria 400, datorită conținutului ridicat de carbon. Oțel inoxidabil de bună calitate, potrivit pentru toate utilizările. Necesită doar întreținere minimă și este relativ ușor de ascuțit. Oțelul 440C este foarte rezistent la coroziune și poate să atingă o duritate ridicată datorită conținutului său ridicat de carbon. După cum puteți vedea, 440C este un oțel universal foarte bun.
Datorită calității și versatilității sale, 440C este unul dintre cele mai comune oțeluri inoxidabile folosite la fabricarea cuțitelor. Este o alegere deosebit de bună pentru un cuțit EDC. Echivalentul oțelului 440C este oțelul Böhler N695.
Compoziția oțelului: 0,95 - 1,2% carbon, 16 - 18% crom, 1% mangan, 1% siliciu, 0,75% molibden, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 440C.
AEB-L – oțel inoxidabil suedez de la producătorul Uddeholm (Böhler-Uddeholm). A fost dezvoltat inițial pentru fabricarea lamelor de ras, iar proprietățile sale corespund acestui scop – este un oțel foarte pur, cu o microstructură extrem de fină. Conține doar o cantitate mică de carburi foarte fine (mai mici decât, de exemplu, la oțelul CPM-154 obținut prin metalurgia pulberilor), datorită cărora poate fi ascuțit extrem de fin, iar chiar și un tăiș foarte subțire rămâne stabil.
Oțelul AEB-L atinge de obicei o duritate de aproximativ 60 HRC, iar cu un tratament termic optim chiar 62 – 64 HRC. Se numără printre cele mai tenace oțeluri inoxidabile – lamele rezistă la ciobirea tăișului chiar și la o utilizare mai solicitantă. Menținerea tăișului este bună, comparabilă cu cea a oțelului 1095. Cea mai interesantă proprietate a oțelului AEB-L este că păstrează chiar și un tăiș foarte subțire și extrem de ascuțit, la care multe oțeluri mai dure și mai fragile ar începe să se ciobească. La lamele subțiri poate astfel să taie în practică la fel de mult timp ca oțelurile cu o rezistență mai mare la uzură.
Datorită conținutului redus de carburi fine, AEB-L se numără printre oțelurile inoxidabile cel mai ușor de ascuțit. Pentru a reface tăișul sunt adesea suficiente câteva treceri pe piatra de ascuțit sau pe o curea de piele cu pastă de lustruit. Rezistența la coroziune este bună, însă oțelul nu este destinat mediilor extrem de corozive, cum ar fi apa sărată.
Datorită acestor proprietăți, AEB-L este popular în special pentru cuțitele de bucătărie, cuțitele subțiri cu lamă fixă și cuțitele pliabile. Pe aceleași principii se bazează și oțelurile mai moderne Sandvik 14C28N și Nitro-V.
Compoziția oțelului: 0,67% carbon, 13% crom, 0,6% mangan, 0,4% siliciu, 0,025% fosfor, 0,015% sulf.
Puteți găsi aici lame pentru cuțite din oțel AEB-L.
AN-58 – oțel inoxidabil spaniol de la producătorul Miguel Nieto. Este echivalentul oțelului 420HC (sau al oțelului 425). Atinge o duritate foarte bună de 58-60 HRC, dar datorită conținutului mai scăzut de carbon, este necesară ascuțirea frecventă.
Compoziția oțelului: 0,45% carbon, 13,5% crom, 0,5% mangan, 0,12% nichel.
AR-RPM9 – Oțelul AR-RPM9 este un oțel inoxidabil dezvoltat de producătorii de cuțite Artisan Cutlery și CJRB. Acesta este un oțel inoxidabil produs prin metoda metalurgiei pulberilor. Principalele avantaje ale acestui oțel sunt menținerea bună a tăișului, ascuțirea ușoară și rezistența ridicată la coroziune. Prin proprietățile sale, acest oțel se încadrează în categoria oțelurilor precum Sandvik 14C28N și D2.
Compoziția oțelului: 0,9% carbon, 18% crom, 1% molibden, 0,45% mangan, 0,3% cobalt, 0,2 - 0,8% siliciu, 0,1% vanadiu, >0,4% nichel, >0,05% oligoelemente (sulf, fosfor).
Puteți găsi aici cuțite din oțel AR-RPM9.
AUS-8 – oțel inoxidabil produs în Japonia de Aichi Steel Corporation. Calitativ, este comparabil cu oțelurile 440B sau 8Cr13MoV. De obicei atinge o duritate de 57-59 HRC. Poate fi ascuțit foarte bine, iar menținerea tăișului este comparabilă cu cea a oțelului 440B. Oțel de calitate din categoria medie, cu un raport calitate/preț bun.
Compoziția oțelului: 0,75% carbon, 13-14,5% crom, 1% siliciu, 0,5% mangan, 0,5% nichel, 0,3% molibden, 0,2% vanadiu, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel AUS-8.
AUS-10 (AUS-10A, 10A, A10) – oțel inoxidabil japonez cu conținut ridicat de carbon, produs de Aichi Steel Corporation din orașul japonez Tokai. Este un oțel universal excelent, caracterizat printr-un raport excelent între duritate, tenacitate și rezistență la coroziune. Cel mai bun oțel din seria AUS. Cu un tratament termic adecvat, poate concura cu multe oțeluri premium din game de preț superioare.
De obicei atinge o duritate de 58-61 HRC. În comparație cu alte oțeluri inoxidabile de duritate similară, poate fi ascuțit foarte ușor și atinge o ascuțime ridicată. Menținerea tăișului este, de asemenea, la un nivel ridicat, comparabilă cu cea a oțelului 440C. Datorită tenacității sale, nu este predispus la ciobirea tăișului.
Este unul dintre cele mai bune oțeluri din gama medie, cu un raport preț-calitate excelent.
Compoziția oțelului: 0,95 - 1,1% carbon, 13-14,5% crom, 1% siliciu, 0,5% mangan, 0,5% nichel, 0,3% molibden, 0,2% vanadiu, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel AUS-10.
Puteți găsi aici cuțite pentru bucătărie din oțel AUS-10.
CPM 20CV – oțel inoxidabil premium dezvoltat de compania Crucible Industries din SUA. Este produs prin tehnologia metalurgiei pulberilor (CPM – Crucible Particle Metallurgy), care asigură o microstructură fină și uniformă, cu o distribuție uniformă a carburilor.
Oțelul 20CV este adesea considerat unul dintre cele mai bune oțeluri moderne pentru cuțite și este folosit în principal pentru cuțite pliabile de top, cuțite cu lamă fixă și unelte de lucru, acolo unde sunt necesare o menținere extremă a tăișului și o rezistență ridicată la coroziune. Datorită conținutului ridicat de crom (20%), se numără printre cele mai rezistente oțeluri inoxidabile, iar împreună cu conținutul ridicat de vanadiu oferă o rezistență excelentă la uzură și o menținere îndelungată a tăișului.
Oțelul atinge o duritate de aproximativ 59–61 HRC. Singurul său dezavantaj este ascuțirea mai dificilă – necesită unelte de ascuțit de calitate, dar în schimb oferă rezultate de top. Oțelul CPM 20CV este adesea comparat cu oțelurile Böhler M390, Elmax și CTS-204P – toate trei au o compoziție și proprietăți foarte asemănătoare și se numără printre așa-numitele „super-oțeluri”.
Oțelurile dure cu rezistență foarte mare la coroziune oferă de obicei o tenacitate relativ scăzută, dar CPM 20CV este diferit. Se remarcă printr-o tenacitate relativ ridicată – la o utilizare obișnuită, lamele rezistă la ciobirea tăișului sau la rupere.
Compoziția oțelului: 1,9% carbon, 20% crom, 4% vanadiu, 1% molibden, 0,6% wolfram, 0,3% mangan, 0,3% siliciu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CPM 20CV.
CPM MagnaCut – oțel inoxidabil premium produs prin metoda metalurgiei pulberilor de producătorul american Crucible Industries. A fost dezvoltat de metalurgistul Larrin Thomas și a fost lansat pe piață în 2021. Compoziția sa este concepută astfel încât în oțel să nu se formeze carburi de crom – cromul rămâne astfel dizolvat în oțel și îi crește rezistența la coroziune. Rezistența la uzură este asigurată de carburi fine și foarte dure de vanadiu și niobiu, datorită cărora oțelul are o microstructură fină.
Oțelul MagnaCut atinge de obicei o duritate de 61 – 62,5 HRC, iar cu un tratament termic adecvat chiar 64 HRC sau mai mult. Combină proprietăți care până acum se excludeau reciproc la oțelurile inoxidabile. Este mai tenace decât oțelurile inoxidabile premium obișnuite obținute prin metalurgia pulberilor, de exemplu CPM S30V, CPM S35VN, CPM 20CV sau M390, iar tenacitatea sa este comparabilă cu cea a oțelului pentru unelte CPM-4V. Chiar și la o duritate de aproximativ 64 HRC este la fel de tenace ca aceste oțeluri inoxidabile la 60 – 61 HRC. Rezistența la coroziune este excelentă, chiar mai bună decât la oțelul CPM 20CV.
Menținerea tăișului este foarte bună, la nivelul oțelurilor CPM S35VN sau CPM-4V. Potrivit experienței producătorilor de cuțite, MagnaCut se șlefuiește mai ușor decât CPM S35VN.
Datorită acestei combinații de proprietăți, MagnaCut este un oțel foarte versatil. Este excelent pentru cuțitele pliabile de uz zilnic, cuțitele pentru activități în aer liber și de vânătoare, dar și pentru cuțitele care intră des în contact cu umiditatea.
Compoziția oțelului: 1,15% carbon, 10,7% crom, 4% vanadiu, 2% molibden, 2% niobiu, 0,5% mangan, 0,4% siliciu, 0,2% azot.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CPM MagnaCut.
CPM S30V – oțel inoxidabil premium realizat prin metoda metalurgiei pulberilor, de la producătorul american Crucible Industries. Oțelul S30V a fost dezvoltat special pentru nevoile industriei cuțitelor. Se caracterizează printr-un conținut ridicat de carbon (1,4%), vanadiu (4%) și molibden (2%).
CPM S30V este un oțel cu o menținere excelentă a tăișului și o rezistență fiabilă la coroziune. Este de obicei folosit pentru cuțite de buzunar premium sau cuțite pentru bucătărie exclusiviste. Este, de mult timp, clasat printre oțelurile de cea mai bună calitate pentru fabricarea cuțitelor, având un echilibru optim între menținerea tăișului, duritate și tenacitate. S30V are în prezent un frate mai popular, S35VN, care este similar, dar niobiul adăugat face ca acest oțel să fie mai ușor de prelucrat pentru producători.
Compoziția oțelului: 1,45% carbon, 14% crom, 4% vanadiu, 2% molibden, 0,5% mangan, 0,5% siliciu, 0,1 - 0,4% wolfram, 0,2% nichel, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CPM S30V.
CPM S35VN – oțel inoxidabil premium produs prin metoda metalurgiei pulberilor, de la producătorul american Crucible Industries. Oțelul se caracterizează printr-un conținut ridicat de carbon (1,4%), vanadiu (3%) și molibden (2%). Caracteristica specială a acestui oțel (o îmbunătățire față de predecesorul său S30V) este adăugarea de niobiu (0,5%), care crește rezistența lamei și previne ciobirea tăișului. Este unul dintre oțelurile de cea mai bună calitate pentru fabricarea cuțitelor. Atinge o duritate de până la 61 HRC. Este un oțel excelent din toate punctele de vedere.
Compoziția oțelului: 1,34% carbon, 14% crom, 3% vanadiu, 2% molibden, 0,5% niobiu, 0,5% mangan, 0,5% siliciu, 0,4% wolfram, 0,1 - 0,4% nichel, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CPM S35VN.
CPM S90V – oțel inoxidabil premium produs prin metoda metalurgiei pulberilor, de la producătorul american Crucible Industries. Oțelul se caracterizează printr-un conținut foarte ridicat de carbon (2,3%) și un conținut extrem de ridicat de vanadiu (9%). Datorită acestor elemente, se caracterizează prin rezistență excelentă la uzură și o foarte bună menținere a tăișului. Conținutul ridicat de crom asigură o rezistență foarte bună la coroziune.
Este unul dintre oțelurile de cea mai bună calitate pentru fabricarea cuțitelor. Singurul său dezavantaj este că este relativ greu de ascuțit.
Compoziția oțelului: 2,3% carbon, 14% crom, 9% vanadiu, 1% molibden, 0,5% mangan, 0,5% siliciu, 0,4% wolfram, 0,04% fosfor, 0,03% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CPM S90V.
CTS XHP – oțel inoxidabil, călit în aer, de la producătorul american Carpenter. Oțelul CTS XHP a fost brevetat în 1994 și a fost proiectat ca un oțel ce combină cele mai bune proprietăți ale oțelurilor 440C și D2. 440C are o rezistență bună la coroziune, dar duritatea sa maximă este puțin mai scăzută. D2 are o duritate excelentă, dar cromul de 12% din D2 nu garantează rezistența la coroziune pe care o are oțelul inoxidabil. Oțelul CTS XHP combină duritatea ridicată (până la 64 HRC), rezistența ridicată la uzură și rezistența ridicată la coroziune.
Ascuțirea oțelului CTS XHP este destul de simplă, în ciuda durității sale ridicate. Se ascute mult mai ușor decât alte oțeluri inoxidabile cu conținut ridicat de vanadiu (de exemplu, M390, S90V etc.).
Compoziția oțelului: 1,60% carbon, 16% crom, 0,80% molibden, 0,50% mangan, 0,45% vanadiu, 0,4% siliciu, 0,35% nichel.
Puteți găsi aici cuțite din oțel CTS XHP.
Elmax – oțel inoxidabil de top dezvoltat de compania Böhler-Uddeholm în Suedia. Oțel cu conținut ridicat de carbon și crom, aliat cu vanadiu și molibden, produs prin tehnologia metalurgiei pulberilor, ceea ce îi conferă o microstructură fină și uniformă. Echilibrul elementelor contribuie la combinația excepțională de proprietăți a oțelului Elmax – duritate ridicată, rezistență excelentă la uzură, rezistență excelentă la coroziune și o capacitate remarcabilă de menținere a tăișului chiar și la o utilizare îndelungată. Toate acestea sunt completate de o tenacitate relativ ridicată – la o utilizare obișnuită, lamele rezistă la ciobirea tăișului sau la rupere.
Elmax este un oțel foarte popular la cuțitele premium și, datorită proprietăților sale, este folosit adesea pentru cuțite pliabile, cuțite pentru activități în aer liber și cuțite de vânătoare. Este potrivit și pentru cuțite tactice și unelte de salvare, unde performanța în condiții extreme este esențială. Combinația dintre tenacitate, rezistență la uzură și menținerea tăișului garantează că cuțitele din Elmax vor funcționa atunci când este cel mai mult nevoie. La cuțitele de uz zilnic veți aprecia menținerea îndelungată a tăișului – chiar și la o utilizare regulată, cuțitul trebuie ascuțit doar rar.
Oțelul Elmax atinge o duritate de aproximativ 60–62 HRC. Este adesea comparat cu oțelurile Böhler M390, CPM 20CV și CTS-204P – toate trei au o compoziție și proprietăți foarte asemănătoare și se numără printre așa-numitele „super-oțeluri”. Avantajul oțelului Elmax față de acestea este ascuțirea ceva mai ușoară.
Compoziția oțelului: 1,7% carbon, 18% crom, 3% vanadiu, 1% molibden, 0,8% siliciu, 0,3% mangan.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Elmax.
M390 (Böhler M390 Microclean) – oțel inoxidabil premium de la producătorul austriac Böhler, realizat prin metoda metalurgiei pulberilor. A fost dezvoltat inițial la sfârșitul anilor ’80 pentru matrițele de prelucrare a materialelor plastice, unde sunt necesare o rezistență ridicată la uzură și la coroziune. În domeniul cuțitelor a apărut la sfârșitul anilor ’90 pe cuțitele realizate la comandă, iar pe cuțitele produse în serie s-a răspândit mai ales după 2010. Astăzi se numără printre cele mai cunoscute „super-oțeluri” folosite la cuțitele pliabile premium și la cuțitele mai mici cu lamă fixă.
Conținutul ridicat de carbon și crom, împreună cu 4% vanadiu, formează în oțel o cantitate mare de carburi dure, datorită cărora M390 are o menținere ridicată a tăișului. Rezistența la coroziune este foarte bună – mai bună decât la oțelurile CPM S30V, CPM S35VN sau CPM S90V. Atinge de obicei o duritate de 60 – 62 HRC.
Prețul plătit pentru cantitatea mare de carburi este o tenacitate mai degrabă scăzută, de exemplu în comparație cu oțelul CPM S35VN. Majoritatea carburilor sunt însă carburi de crom, care sunt mai moi decât pietrele de ascuțit obișnuite din oxid de aluminiu. Pe astfel de pietre, M390 se ascute de aceea ceva mai ușor decât alte oțeluri cu o menținere similară a tăișului, iar la pietrele diamantate această diferență dispare.
Compoziție și proprietăți practic identice au oțelurile CPM 20CV și CTS-204P, care au apărut ca versiuni ale acestuia la alți producători de oțel.
Compoziția oțelului: 1,9% carbon, 20% crom, 4% vanadiu, 1% molibden, 0,6% wolfram, 0,7% siliciu, 0,3% mangan.
Puteți găsi aici cuțite din oțel M390.
MOVA 440 - oțel spaniol folosit în principal la cuțitele Muela sau Cudeman. Este un oțel inoxidabil molibden-vanadiu. Compoziția oțelului: 0,53% carbon, 0,50% mangan, 0,35% siliciu, 14,50% crom, 0,50% molibden și 0,18% vanadiu. Calitatea este apropiată de cea a oțelului 440B. În funcție de prelucrare, atinge o duritate între 57-61 HRC.
Puteți găsi aici cuțite din oțel MOVA 440.
N690 – oțel inoxidabil îmbogățit cu cobalt. Oțelul N690 este similar, din punct de vedere al parametrilor săi cu oțelul 154CM sau cu oțelul japonez VG-10. N690 este un oțel inoxidabil de bună calitate, cu o duritate între 58 - 61 HRC și o menținere excelentă a tăișului. Nu este la fel de dur ca oțelurile super premium, dar această duritate este peste medie și mai mult decât suficientă pentru utilizatorii obișnuiți. Un mare avantaj este ușurința cu care se ascute, iar tăișul este, de asemenea, rezistent (nu fragil). Oțel excelent pentru cuțitele pentru activități în aer liber, cuțitele de vânătoare sau pentru cuțitele pliabile de calitate.
Compoziția oțelului: 1,08% carbon, 17,3% crom, 1,5% cobalt, 1,1% molibden, 0,4% siliciu, 0,4% mangan, 0,1% vanadiu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel N690.
N695 – echivalent cu oțelul 440C de la producătorul austriac Böhler-Uddeholm. Spre deosebire de N690, nu conține cobalt și are un conținut mai scăzut de molibden. Este un oțel de cuțit de bună calitate, cu o duritate de 57 - 60 HRC. Este un oțel inoxidabil cu duritate ridicată, aliat cu crom, cu rezistență ridicată la uzură și coroziune.
Compoziția oțelului: 1,05% carbon, 16,7% crom, 0,5% molibden, 0,4% siliciu, 0,4% mangan.
Puteți găsi aici cuțite din oțel N695.
Sandvik 12C27 – oțel inoxidabil suedez de la producătorul Alleima (fost Sandvik Materials Technology). Este utilizat pe scară largă, de exemplu, la cuțitele Morakniv sau Opinel. Este excelent pentru utilizarea generală, ușor de ascuțit și menține destul de bine tăișul. Atinge o duritate de 57-59 HRC. Are un raport calitate/preț excelent.
Compoziția oțelului: 0,6% carbon, 13,5% crom, 0,4% mangan, 0,4% siliciu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Sandvik 12C27.
Sandvik 14C28N – oțel inoxidabil suedez de la producătorul Alleima (fost Sandvik Materials Technology). Oțel de foarte bună calitate, cu o duritate de 58-62HRC. Compoziția optimizată a elementelor individuale creează o combinație de proprietăți bune, cum ar fi menținerea excelentă a tăișului, duritatea ridicată și rezistența bună la coroziune. Pentru a crește rezistența la coroziune, la acest oțel se adaugă azot (0,11%). Oțelul 14C28N poate fi ascuțit extrem de fin și menține excelent tăișul. Stabilitatea tăișului în ceea ce privește micro-ciobirea, îndoirea sau rularea este foarte bună.
Cu o duritate de până la 62 HRC, oțelul 14C28N este ideal pentru cuțitele care impun cerințe foarte mari în ceea ce privește ascuțimea, durabilitatea tăișului și rezistența la coroziune, cum ar fi cuțite pentru activități în aer liber și bushcraft, cuțite de buzunar, cuțite de vânătoare și pescuit, precum și cuțite de bucătărie.
Compoziția oțelului: 0,62% carbon, 14% crom, 0,6% mangan, 0,2% siliciu, 0,11% azot, 0,025% fosfor, 0,01% sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Sandvik 14C28N.
RWL-34 – oțel inoxidabil produs folosind tehnologia pulberilor cu întărire rapidă. Producătorul este compania suedeză Damasteel AB. RWL-34 se numără printre oțelurile de top, poate atinge o duritate de 59-64 HRC, are o rezistență foarte bună la coroziune și menține excelent tăișul. Dezavantajul este de obicei prețul mai mare al cuțitelor fabricate din acest oțel.
Compoziția oțelului: 1,05% carbon, 14% crom, 4% molibden, 0,50% mangan, 0,5% siliciu, 0,2% vanadiu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel RWL-34.
VG-10 – oțel inoxidabil de calitate superioară de la producătorul japonez Takefu. VG10 este un oțel foarte popular și, datorită proprietăților sale, este adesea folosit la fabricarea cuțitelor asiatice de bucătărie și a cuțitelor pliabile de bună calitate. Oțelul VG 10 este un oțel inoxidabil cu un conținut ridicat de carbon și crom. Acest lucru îl face rezistent la coroziune, atinge o ascuțime ridicată și este relativ ușor de ascuțit.
Ajunge de obicei la o duritate de 60-61 HRC. Este ușor susceptibil la coroziune punctiformă (pitting), de aceea este recomandat să păstrați cuțitele VG-10 uscate și curate. Este important să nu le spălați în mașina de spălat vase și să nu le lăsați în chiuvetă. Dacă apar puncte de coroziune, acestea trebuie eliminate pentru a preveni răspândirea în continuare.
Cuțitele de bucătărie din oțel VG-10 sunt de obicei fabricate din oțel laminat. Oțelul VG-10 formează un miez dur care este încorporat între două straturi de oțel inoxidabil moale. Acest proces creează un oțel cu trei straturi. Este adesea folosită o combinație de miez de oțel VG-10 și straturi laterale din oțel Damascus. În acest mod sunt create popularele cuțite Damascus cu 67 de straturi - o combinație din două părți făcute din Damascus cu 33 de straturi și un miez din VG-10.
Compoziția oțelului: 1% carbon, 14,5 - 15,5% crom, 1,2% molibden, 1,5% cobalt, 0,5% mangan, 0,3% vanadiu, 0,03% fosfor.
Puteți găsi aici cuțite din oțel VG-10.
Puteți găsi aici cuțite pentru bucătărie din oțel VG-10.
X50CrMoV15 (1.4116) – oțel german aliat, caracterizat prin rezistență foarte mare la coroziune. Din acest motiv, este folosit în principal la cuțitele pentru bucătărie sau de vânătoare. Nu este oțel cu conținut ridicat de carbon, în ciuda unor afirmații de marketing. Cu toate acestea, este suficient de tenace și oferă o bună rezistență la coroziune. Dacă nu doriți să vă deranjați cu întreținerea cuțitului, aceasta este o alegere bună. Acest oțel este folosit de producători de renume mondial, cum ar fi Böker, Wusthof, Victorinox și alții.
Compoziția oțelului: 0,5% carbon, 14-15% crom, 1% mangan, 0,5 - 1,0% siliciu, 0,5-0,8% molibden, 0,1-0,2% vanadiu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel X50CrMoV15 (1.4116).
Puteți găsi aici cuțite pentru bucătărie din oțel X50CrMoV15 (1.4116).
Oțeluri pentru unelte
Oțelul pentru unelte se caracterizează printr-un conținut de carbon de 0,5 - 1,5% (uneori mai mult) și un conținut relativ ridicat de elemente de aliere (crom, molibden, vanadiu, wolfram și altele). Proprietățile de bază ale oțelurilor pentru unelte sunt duritatea ridicată, tenacitatea și rezistența foarte mare la uzură. Aceste proprietăți fac din oțelurile pentru unelte o alegere ideală pentru cuțitele pentru activitățile în aer liber. Oțelurile pentru unelte sunt semnificativ mai scumpe decât oțelurile inoxidabile sau oțelurile carbon. Prețul lor ridicat este cauzat în principal de conținutul foarte mare de elemente de aliere, dar și de procesele de producție metalurgice complexe.
CPM-4V – oțel pentru unelte premium realizat prin metoda metalurgiei pulberilor, de la producătorul american Crucible Industries. Se caracterizează prin tenacitate ridicată și rezistență la uzură. Conținutul ridicat de carbon de 1,35% asigură o menținere excelentă a tăișului. Alte elemente din compoziția oțelului CPM-4V sunt 5% crom, 3,85% vanadiu, 2,95% molibden, 0,8% siliciu, 0,4% mangan. Duritatea oțelului poate ajunge până la 66 HRC.
D2 – face parte din așa-numitele oțeluri pentru unelte „semi-inoxidabile” datorită conținutului său de 12% crom. Conținutul ridicat de carbon (1,5%) asigură o menținere excelentă a tăișului. Oțel de bună calitate, cu o duritate de 60-62HRC. Combinația dintre rezistența excelentă la uzură, duritatea ridicată și apropierea de oțelul inoxidabil fac din acest oțel o alegere excelentă, în special, pentru cuțitele pentru activități în aer liber, de supraviețuire sau de luptă.
Puteți găsi aici cuțite din oțel D2.
Niolox (SB1, 1.4153.03) - oțel pentru unelte, denumit „semi-inoxidabil”, de la producătorul german Lohmann. Conține 0,8% carbon, 12,7% crom, 1,1% molibden, 0,9% vanadiu și 0,7% niobiu. Combină rezistența ridicată la coroziune cu o menținere foarte bună a tăișului. Datorită conținutului de niobiu, acest oțel are o granulație foarte fină, ceea ce contribuie la stabilitatea tăișului. Duritatea oțelului variază între 58 - 63 HRC. Niolox este comparabil cu oțelul D2, dar are o menținere a tăișului și o tenacitate chiar mai bune.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Niolox.
PGK - oțel pentru unelte de la producătorul german Lohmann. Conține 1,15% carbon, 8,2% crom, 1,5% molibden, 2% vanadiu, 1,5% wolfram și 1% siliciu. Combină o menținere excelentă a tăișului, o rezistență ridicată la uzură și o tenacitate optimă și este foarte rezistent la ciobire. Datorită acestor proprietăți, este potrivit pentru cuțite mai mari destinate lucrărilor mai grele, cum ar fi tocarea etc.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Lohmann PGK.
S600 (M2, 1.3343) – oțel rapid pentru scule de la producătorul austriac Böhler, versiune a cunoscutului oțel american AISI M2. Oțelurile rapide au fost dezvoltate pentru scule așchietoare, precum burghiele sau frezele pentru metal. Conțin o proporție mare de wolfram și molibden, datorită cărora își păstrează duritatea chiar și la temperaturi ridicate. În domeniul cuțitelor sunt folosite mai ales pentru cuțite de înaltă performanță, de exemplu de producătorul italian Extrema Ratio.
Cuțitele produse în serie din acest tip de oțel au de obicei o duritate de 60 – 62 HRC, însă oțelul poate atinge și 64 HRC sau mai mult, la care menținerea tăișului se îmbunătățește și mai mult. De exemplu, Extrema Ratio călește și tratează criogenic cuțitele sale din S600 exact la 64 HRC. În comparație cu oțelul D2 la aceeași duritate, are o rezistență mai bună la uzură și o tenacitate mai mare.
Dezavantajul este rezistența scăzută la coroziune – cu un conținut de aproximativ 4% crom, nu este un oțel inoxidabil. Cuțitele din S600 trebuie păstrate uscate, iar lama trebuie unsă din când în când cu ulei, la fel ca la oțelurile carbon. De aceea, multe cuțite din acest oțel au lama protejată cu un strat de acoperire.
Compoziția oțelului: 0,9% carbon, 4,1% crom, 6,2% wolfram, 5% molibden, 1,8% vanadiu.
Puteți găsi aici cuțite din oțel S600.
Sleipner - oțel pentru unelte de la producătorul austriac Böhler-Uddeholm. Conține 0,9% carbon, 7,8% crom, 2,5% molibden, 0,5% vanadiu, 0,5% mangan și 0,9% siliciu. Oțelul Sleipner are o rezistență bună la uzură și o menținere a tăișului comparabilă cu oțelul D2. În același timp, este mai rezistent la ciobirea tăișului și are o tenacitate mai mare (comparativ cu D2). Poate atinge o duritate > 63 HRC.
Puteți găsi aici cuțite din oțel Sleipner.
Oțeluri carbon
Oțelul carbon este de obicei mai dur și mai durabil decât oțelul inoxidabil. Este mai ușor de ascuțit și puteți obține pe el un tăiș mult mai „agresiv” decât pe un oțel inoxidabil. Cu toate acestea, un cuțit din oțel carbon necesită îngrijire. Trebuie să fie șters după fiecare utilizare, iar lama trebuie să fie unsă din când în când. În caz contrar, cuțitul va dezvolta o patină și va coroda.
Oțelul carbon este un tip de oțel de bază care conține fier și carbon. Unele tipuri de oțel carbon pot conține cantități mai mici de elemente de aliere, cum ar fi mangan sau nichel. Conținutul de carbon variază de obicei între 0,3% - 1,25%, dar pot exista excepții. Cu cât este mai mare conținutul de carbon în oțel, cu atât este mai mare duritatea acestuia și scade tenacitatea.
Principalele avantaje ale oțelului carbon sunt tenacitatea, menținerea bună a tăișului și ascuțirea foarte ușoară. Din acest motiv, oțelul carbon este foarte popular pentru cuțitele pentru activități în aer liber, bushcraft și pentru supraviețuire. Oțelurile carbon cu conținut mai scăzut de carbon (de obicei în jur de 0,4% - 0,7%) se caracterizează printr-o tenacitate foarte ridicată și, prin urmare, sunt utilizate în principal pentru producția de macete sau topoare. Dezavantajul oțelului carbon este rezistența scăzută la coroziune. Producătorii folosesc adesea un finisaj al suprafeței lamei pentru a crește rezistența la coroziune.
1066 (65G, 66Mn4, 65Mn) – oțel carbon folosit pentru fabricarea cuțitelor, uneltelor de tocat și a uneltelor pentru sculptură. Acesta este un oțel de arc care se ascute bine și puteți obține cu ușurință o ascuțime ridicată. Unul dintre cele mai mari avantaje ale acestui oțel este durabilitatea sa - ca oțel de arc, poate rezista la răsuciri și îndoiri intense fără a se deforma. În același timp, însă, cuțitele din acest oțel necesită îngrijire și întreținere corespunzătoare, deoarece corodează ușor.
Compoziția oțelului: 0,60 - 0,71% carbon, 0,8 - 1,1% mangan, 0,17 - 0,37% siliciu, 0 - 0,25% crom, urme de fosfor și sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 1066 (65G, 66Mn4, 65Mn).
1075 – oțel carbon folosit pentru fabricarea cuțitelor, uneltelor de tocat și, de asemenea, a arcurilor. Conține 0,7 - 0,8% carbon, 0,5 - 0,8% mangan și urme de fosfor și sulf. Este un oțel cu conținut ridicat de carbon, ceea ce înseamnă că se ascute bine și puteți obține cu ușurință o ascuțime ridicată pe el. În același timp, însă, cuțitele din acest oțel necesită îngrijire și întreținere corespunzătoare. Oțelul 1075 este folosit, de exemplu, de producătorul Condor. În comparație cu oțelul 1095, are o tenacitate mai mare, făcându-l să fie folosit pentru fabricarea cuțitelor mai mari sau a macetelor pentru tăiere și lucrări mai grele.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 1075.
1086 (XC90) – oțel cu conținut ridicat de carbon folosit, de exemplu, la cuțitele Opinel. Este ușor de ascuțit și puteți obține cu ușurință o ascuțime ridicată. Corodează rapid într-un mediu umed - cuțitele trebuie păstrate uscate, iar lama trebuie unsă cu ulei în mod regulat.
Compoziția oțelului: 0,8 - 0,93% carbon, 0,3 - 0,65% mangan, urme de fosfor și sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 1086 (XC90).
1095 – oțel carbon folosit în principal pentru fabricarea cuțitelor și săbiilor. Conține 0,95% carbon, 0,3-0,5% mangan și urme de fosfor și sulf. Este oțel cu conținut ridicat de carbon, ceea ce înseamnă că se ascute bine și puteți obține cu ușurință o ascuțime ridicată. De asemenea, menține foarte bine tăișul, este relativ tenace și rezistent la ciobire. În același timp, însă, cuțitele din acest oțel necesită îngrijire și întreținere corespunzătoare, deoarece ruginesc ușor. Oțelul 1095 este folosit, de exemplu, de producătorii Condor, ESEE sau Ontario. În comparație cu alte oțeluri din seria 10xx (1060, 1075, 1084 etc.), are cel mai mare conținut de carbon, ceea ce înseamnă că are cea mai bună menținere a tăișului și o tenacitate mai scăzută.
Compoziția oțelului: 0,95% carbon, 0,3 - 0,5% mangan, urme de fosfor și sulf.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 1095.
Echivalenți ai oțelului 1095:
C100 – echivalent cu oțelul 1095. Este aproape identic cu oțelul 1095 (1% carbon, 0,5% mangan). În mod obișnuit, atinge o duritate de 58-60 HRC. Oțel foarte dur, cu o menținere excelentă a tăișului și o rezistență bună la uzură. Pe de altă parte, oțelul C100 are o rezistență foarte scăzută la coroziune. Ruginește foarte ușor și necesită îngrijire și întreținere corespunzătoare. După fiecare utilizare, clătiți, ștergeți și ungeți lama pentru a preveni coroziunea.
UHB20C – echivalent cu oțelul 1095, fabricat de Böhler-Uddeholm. UHB20C este aproape identic cu oțelul 1095, dar este un aliaj mai pur (conținând mai puțin sulf și fosfor). În mod obișnuit, atinge o duritate de 58-60 HRC. Oțel foarte dur, cu o menținere excelentă a tăișului și o rezistență bună la uzură. Pe de altă parte, oțelul UHB20C are o rezistență foarte scăzută la coroziune.
80CrV2 (L2, 1.2235) – oțel de arc tenace, cu conținut ridicat de carbon, folosit foarte des la fabricarea cuțitelor finlandeze. Este echivalent cu oțelurile L2 și 1.2235. Conține 0,85% carbon, 0,6% crom, 0,15 - 0,25% vanadiu, 0,3 - 0,5% mangan. Este un oțel foarte tenace, cu conținut ridicat de carbon, se ascute bine și puteți obține cu ușurință o ascuțime ridicată pe el. Datorită tenacității sale ridicate, este folosit și pentru cuțitele nordice mai mari destinate tăierii - leuku.
Puteți găsi aici cuțite din oțel 80CrV2.
