Peltonen M07 Ranger Puukko FJP145 cuțit outdoor - teacă din piele
Cod: FJP145Produse asociate
Descriere detaliată a produsului
Cuțitul Peltonen M07 Ranger Puukko FJP145 este ideal pentru activități în aer liber, capabil să facă față chiar și sarcinilor dificile de bushcraft. Lama de 12,1 cm lungime din oțel carbon 80CrV2 are un tăiș „saber” (tăiș flat grind cu proprietăți excelente de tăiere). Atinge duritatea de până la 59 HRC.
Mânerul ergonomic din elastomer termoplastic negru (TPE) cu textură striată asigură o prindere confortabilă și sigură chiar și cu mâinile ude. La capătul mânerului se află o gaură pentru Paracord (lanyard hole).
Pachetul include o teacă neagră din piele realizată manual. Are un sistem de blocare EasyLock, datorită căruia cuțitul rămâne în siguranță la locul său. Cuțitul poate fi scos confortabil din teacă chiar și cu o singură mână. Este disponibilă și o curea (agățătoare) cu velcro.
Cuțite Peltonen
Juha-Pekka Peltonen, fost căpitan finlandez, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit pentru activități în aer liber M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, numele Peltonen este asociat cu cele mai bune cuțite din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite cu lamă fixă |
|---|---|
| EAN: | 6429810840790 |
| Tip de cuțit: | Cu lama fixă |
| Tip oțel: | Oțel carbon |
| Material lamă: | 80CrV2 |
| Material mâner: | Plastic |
| Culoare mâner: | Negru |
| Teacă: | Piele |
| Lungime totală: | 24,4 cm |
| Lungimea lamei: | 12,1 cm |
| Lungimea mânerului: | 12,3 cm |
| Lungimea lamei (de la - până la): | 12,00 - 14,99 cm |
| Grosimea lamei: | 4,25 mm |
| Greutate: | 180 g |
| Duritatea lamei: | 59 HRC |
| Forma lamei: | Drop Point |
| Finisajul suprafeței lamei: | Satin |
| Tip tăiș: | Flat |
| Țara de origine: | Finlanda |
Evaluarea produsului
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Juha-Pekka Peltonen, fost căpitan în armata finlandeză, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit pentru activități în aer liber M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, numele Peltonen este asociat cu cele mai bune cuțite din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
