Peltonen M23 Ranger Cub FJP305 cuțit pentru purtat la gât
Cod: FJP305Produse asociate
Descriere detaliată a produsului
Cuțitul outdoor Peltonen M23 Ranger Cub FJP305 poate fi purtat cu ușurință la gât. Lama de 6,7 cm lungime din oțel carbon 80CrV2 are un tăiș Scandi cu o duritate sporită la 62 HRC (călire parțială). Este potrivit pentru utilizarea cu un instrument pentru generarea scânteilor.
Mânerul ergonomic din elastomer termoplastic negru (TPE) cu textură striată asigură o prindere confortabilă și sigură chiar și cu mâinile ude. La capătul mânerului se află un orificiu pentru Paracord (lanyard hole).
Pachetul include o teacă neagră din Kydex cu Paracord pentru a fi purtat la gât. Poate fi purtat și la curea în poziție orizontală datorită sistemului Pull-the-DOT® snap.
Cuțite Peltonen
Juha-Pekka Peltonen, fost căpitan finlandez, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit pentru activități în aer liber M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, numele Peltonen este asociat cu cele mai bune cuțite din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite cu lamă fixă |
|---|---|
| EAN: | 6429810840035 |
| Tip de cuțit: | Cu lama fixă |
| Tip oțel: | Oțel carbon |
| Material lamă: | 80CrV2 |
| Material mâner: | Plastic |
| Culoare mâner: | Negru |
| Teacă: | Plastic |
| Lungime totală: | 16,5 cm |
| Lungimea lamei: | 6,7 cm |
| Lungimea mânerului: | 9,8 cm |
| Lungimea lamei (de la - până la): | 5,00 - 6,99 cm |
| Grosimea lamei: | 3,3 mm |
| Greutate: | 80 g |
| Duritatea lamei: | 59-62 HRC |
| Forma lamei: | Drop Point |
| Finisajul suprafeței lamei: | Satin |
| Tip tăiș: | Scandi |
| Țara de origine: | Finlanda |
Evaluarea produsului
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Juha-Pekka Peltonen, fost căpitan în armata finlandeză, care a participat la misiuni de menținere a păcii ale ONU, a creat primul său cuțit pentru activități în aer liber M95 Sissipuukko în 1995. Astăzi, numele Peltonen este asociat cu cele mai bune cuțite din lume. Se remarcă prin funcționalitate și rezistență excelente. Sunt proiectate astfel încât să poată fi folosite nu doar pentru tăiere, ci și, în caz de urgență, fără a se rupe. Sunt cuțite ideale pentru activități în natură.
