Morakniv Amberg Full Flat (S) Black Skies cuțit outdoor
Cod: 14742Produse asociate
Descriere detaliată a produsului
Produs nou din seria Amberg a producătorului suedez Morakniv. Amberg este o serie de cuțite destinată activităților în aer liber și pentru bushcraft, vânătorii, pescuitului și campingului. Cuțitele sunt suficient de solide pentru sarcini mai solicitante, dar în același timp suficient de manevrabile pentru lucrări de precizie și prepararea mâncării.
Seria Amberg poartă numele unei ferme istorice fäbod (fermă tradițională de pășune de vară) din regiunea Mora, ale cărei origini se întind până la începutul secolului al XVII-lea.
Amberg Full Flat (S) Black Skies este un cuțit outdoor versatil, potrivit atât pentru munca în bucătăria de tabără, cât și în pădure și în natură.
Lamă de 10,8 cm lungime, din oțel inoxidabil Sandvik 14C28N, cu tăiș flat grind. Atinge o duritate de până la 58 HRC. Spatele cuțitului nu este potrivit pentru utilizarea cu un instrument pentru generarea scânteilor.
Un element inovator este mânerul, care este mai plat în comparație cu cuțitele clasice pentru activități în aer liber Mora. Construcția din trei componente combină un miez solid din polipropilenă cu un strat exterior din TPE (termoplastic rigid). Pe mâner se află o suprafață cu finisaj anti-alunecare, iar la capăt se află o gaură pentru Paracord (lanyard hole). Mânerul cu o combinație de culori negru-gri.
Pachetul include o teacă rezistentă din polipropilenă în culori negru și gri, potrivită atât pentru dreptaci, cât și pentru stângaci. De asemenea, cuțitul poate fi introdus în ea atât din partea stângă, cât și din partea dreaptă. O noutate este sistemul de fixare a tecii direct pe mâner (Click-On System) pentru transportul mai sigur al cuțitului. Oferă mai multe opțiuni de purtare – o agățătoare pentru curea, orificii pentru TEK-LOK și un cârlig rotativ din plastic pentru curea, compatibil cu sistemul MOLLE.
Cuțite Morakniv
Morakniv este un producător tradițional de cuțite din Suedia, cu o tradiție care datează până în secolul XIX. Cuțitele Mora sunt extrem de populare pentru acvități în aer liber, fiind recunoscute pentru calitatea lor și prețurile accesibile. Cuțitele pentru acvități în aer liber din seriile Companion, Classic, Bushcraft, Tactical, dar și cuțitele pentru sculptură Mora sunt respectate pentru fiabilitatea și simplitatea lor. În producția cuțitelor Morakniv se utilizează oțel inoxidabil Sandvik 12C27, sau Sandvik 14C28 (cuțitul Garberg), oțel carbon C100 sau oțel laminat O1. Mânerele sunt de obicei din plastic, sau din lemn de mesteacăn.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite cu lamă fixă |
|---|---|
| EAN: | 7391846031628 |
| Tip de cuțit: | Cu lama fixă |
| Tip oțel: | Oțel inoxidabil |
| Material lamă: | Sandvik 14C28N |
| Material mâner: | Plastic |
| Culoare mâner: | Negru |
| Teacă: | Plastic |
| Lungime totală: | 22,8 cm |
| Lungimea lamei: | 10,8 cm |
| Lungimea mânerului: | 12 cm |
| Lungimea lamei (de la - până la): | 10,00 - 11,99 cm |
| Grosimea lamei: | 3,2 mm |
| Greutate totală: | 161 g |
| Duritatea lamei: | 58 HRC |
| Forma lamei: | Clip Point |
| Finisajul suprafeței lamei: | Polished |
| Tip tăiș: | Flat |
| Țara de origine: | Suedia |
Evaluarea produsului
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Morakniv este un producător tradițional de cuțite din Suedia, cu o tradiție care datează până în secolul XIX. Cuțitele Mora sunt extrem de populare pentru acvități în aer liber, fiind recunoscute pentru calitatea lor și prețurile accesibile. Cuțitele pentru acvități în aer liber din seriile Companion, Classic, Bushcraft, Tactical, dar și cuțitele pentru sculptură Mora sunt respectate pentru fiabilitatea și simplitatea lor. În producția cuțitelor Morakniv se utilizează oțel inoxidabil Sandvik 12C27, sau Sandvik 14C28 (cuțitul Garberg), oțel carbon C100 sau oțel laminat O1. Mânerele sunt de obicei din plastic, sau din lemn de mesteacăn.
