Morakniv Eldris (S) Dala Red/Orsa Sandstone - Color of the Year 2026
Cod: 14813Produse asociate
Descriere detaliată a produsului
Ediția limitată din 2026 prezintă un cuțit mic și practic Eldris într-o nouă variantă cromatică. Culoarea anului este o combinație între nuanțelecăsuțelor colorate Dala Red™ din zona Mora, în inima orașului Dalarna, și gresia roz din Orsa, folosită de peste o mie de ani pentru ascuțirea cuțitelor și a uneltelor artizanale.
Mora Eldris este un cuțit compact, cu lama fixă, din oțel inoxidabil de calitate Sandvik 12C27. Lama de 5,9 cm este adaptată și pentru utilizarea cu un instrument pentru generarea scânteilor. Mâner din termoplastic cu model anti-alunecare. Pachetul include o teacă din plastic de culoare roz pal. Datorită dimensiunilor sale, este ușor de depozitat și întotdeauna la îndemână.
Cuțite Morakniv
Morakniv este un producător tradițional de cuțite din Suedia, cu o tradiție care datează până în secolul XIX. Cuțitele Mora sunt extrem de populare pentru acvități în aer liber, fiind recunoscute pentru calitatea lor și prețurile accesibile. Cuțitele pentru acvități în aer liber din seriile Companion, Classic, Bushcraft, Tactical, dar și cuțitele pentru sculptură Mora sunt respectate pentru fiabilitatea și simplitatea lor. În producția cuțitelor Morakniv se utilizează oțel inoxidabil Sandvik 12C27, sau Sandvik 14C28 (cuțitul Garberg), oțel carbon C100 sau oțel laminat O1. Mânerele sunt de obicei din plastic, sau din lemn de mesteacăn.
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite cu lamă fixă |
|---|---|
| Tip de cuțit: | Cu lama fixă |
| Tip oțel: | Oțel inoxidabil |
| Material lamă: | Sandvik 12C27 |
| Material mâner: | Plastic |
| Culoare mâner: | Roșu, Roz |
| Teacă: | Plastic |
| Lungime totală: | 14,3 cm |
| Lungimea lamei: | 5,9 cm |
| Lungimea mânerului: | 8,4 cm |
| Lungimea lamei (de la - până la): | 5,00 - 6,99 cm |
| Grosimea lamei: | 2 mm |
| Greutate: | 80 g |
| Duritatea lamei: | 56,5 HRC |
| Forma lamei: | Drop Point |
| Finisajul suprafeței lamei: | Satin |
| Tip tăiș: | Scandi |
| Țara de origine: | Suedia |
Evaluarea produsului
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Morakniv este un producător tradițional de cuțite din Suedia, cu o tradiție care datează până în secolul XIX. Cuțitele Mora sunt extrem de populare pentru acvități în aer liber, fiind recunoscute pentru calitatea lor și prețurile accesibile. Cuțitele pentru acvități în aer liber din seriile Companion, Classic, Bushcraft, Tactical, dar și cuțitele pentru sculptură Mora sunt respectate pentru fiabilitatea și simplitatea lor. În producția cuțitelor Morakniv se utilizează oțel inoxidabil Sandvik 12C27, sau Sandvik 14C28 (cuțitul Garberg), oțel carbon C100 sau oțel laminat O1. Mânerele sunt de obicei din plastic, sau din lemn de mesteacăn.
